Designed for daily useThe name says it all - the high-quality ANSMANN Daily Use 70B always brings light to the dark. The torch was developed for a wide range of uses and is an indispensable companion in everyday life. For household uses such as trips to the basement, an evening stroll, during power cuts, for illuminating dark corners and rooms, when tidying up, renovating, when moving house, to attract attention or for many other occasions - this is your torch.
Compact and super brightThe compact device is so small that it is guaranteed to fit anywhere - whether in your handbag, toolbox or the handlebar bag on your bike. Despite its small dimensions and light weight, this high-performance torch is amazingly bright: for maximum light output, the power LED is enclosed in an optical reflector system that optimally focuses the light. This achieves a brightness of 70 Lumen and a lighting range of 67 m.
Practical & effectiveThe energy consumption of the Daily Use 70B torch is surprisingly low. The energy source (1× Mignon AA / LR6 battery - included) provides up to 30 h light. The housing is made of extremely robust aircraft aluminium and can easily withstand dust, shocks and falls from great heights. Supplied as a set including Ansmann alkaline battery and carrying strap.
Instructions for useThis lamp is designed for mobile use, the included LED lamp is not replaceable and not suitable for household room illumination.
Spécifications
Autres caractéristiques
| Période de garantie | 3 année(s) |
Caractéristiques
| Code (IP) Internationale Protection | IPX4 |
| Résistant aux chocs | Oui |
| Température d'opération | -10 - 25 °C |
Contenu de l'emballage
| Manuel d'utilisation | Oui |
| Nombre de batteries incluses | 1 pièce(s) |
| Piles fournies | Oui |
Design
| Bande détachable | Oui |
| Couleur du produit | Argent/Noir |
| Matériau du boîtier/corps | Aluminium |
| Type de commande | Boutons |
| Type de lampe de poche | Lampe torche |
Éclairage
| Distance de faisceau d'éclairage (max) | 67 m |
| Distance de faisceau d'éclairage (min) | 20 m |
| Durée de vie de la lampe | 50000 h |
| Flux lumineux | 70 lm |
| Nombre de niveaux de puissance | 2 |
| Puissance de la lampe | 3 W |
| Quantité de lampes | 1 lampe(s) |
| Rendement lumineux (max) | 70 lm |
| Rendement lumineux (min) | 6 lm |
| Température de couleur | 6000 K |
| Type de lampe | LED |
Informations sur l'emballage
Puissance
| Autonomie maximum de la batterie | 30 h |
| Durée de vie de la batterie (mode boost) | 6 h |
| Nombre de batteries prises en charge | 1 |
| Tension des piles | 1,5 V |
Vendor information
| Brand Name | ANSMANN |
| Warranty | 1 |