| Antenna gain level (max) | 5.8 dBi |
| Antenna type | Internal |
| Compliance certificates | CE/Federal Communications Commission (FCC)/Industry Canada (IC) |
| Housing material | Metal/Polycarbonate (PC) |
| LED indicators | Yes |
| Placement | Ceiling/Wall |
| Product colour | White |
| Reset button | Yes |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| 6 GHz | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 1000/2500 Mbit/s |
| Frequency band | 2.4 - 6 GHz |
| Maximum data transfer rate | 5700 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 688 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 4300 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (6 GHz) | 5700 Mbit/s |
| MIMO | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11ax/IEEE 802.11b/IEEE 802.11be/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n/IEEE 802.1Q/IEEE 802.3at |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Spatial streams | 6 |
| VLAN support | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 40 °C |
| Mounting kit | Yes |
| Quantity per pack | 5 pc(s) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power consumption (max) | 21 W |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Security algorithms | PPSK/WPA/WPA-Enterprise/WPA-PSK/WPA2/WPA3 |
| Brand Name | Ubiquiti |
| Warranty | 2 |
Data sheet
Specific References
Reference: C000000L109A
Brand: Cambium Networks
Reference: W128265058
Brand: Cisco
Brand: Omada
check_circle
check_circle