| Housing material | Aluminium |
| Internal | No |
| LED indicators | Signal strength/Status |
| Reset button | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| Channel bandwidth | 80 MHz |
| Ethernet LAN data rates | 10/100/1000 Mbit/s |
| Modulation | 256-QAM |
| I/O ports | SFP |
| Wireless standard | 802.11a/n/ac |
| AC adapter included | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Chipset | QCA9882-BR4A-R |
| Internal memory | 128 MB |
| Processor frequency | 720 MHz |
| Processor model | Qualcomm Atheros QCA9557 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB connector type | USB Type-A |
| AC input voltage | 8 - 30 V |
| Input voltage | 8 - 30 V |
| Power consumption (max) | 19 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Brand Name | MikroTik |
| Warranty | 15 Month(s) |
Data sheet
Specific References
Reference: RB911G-5HPND-QRT
Brand: MikroTik
Reference: W128898257
Brand: Netgear
Brand: Cambium Networks
Reference: AMG8870F-06
Brand: AMG
Reference: RBWAPGR-5HACD2HND
Brand: MikroTik
Reference: W129057477
Brand: Cisco
Brand: Cambium Networks
check_circle
check_circle