ASUS EBA63 ExpertWiFi AX3000 Dual-band PoE, 2.4 GHz, 5 GHz, 2402 Mbit/s, IPSec, SSH, WPA-Enterprise, WPA-Personal, WPA2-Enterprise, WPA2-Personal, WPS, 10,100,1000 Mbit/s
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| 6 GHz | No |
| Maximum data transfer rate | 2402 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 574 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 2402 Mbit/s |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Frequency band | 2.4 - 5 GHz |
| Networking standards | IEEE 802.11a, IEEE 802.11ac, IEEE 802.11ax, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n |
| Number of users | 100 user(s) |
| Spread spectrum method | OFDMA |
| VLAN support | Yes |
| BeamForming | Yes |
| Security algorithms | IPSec, SSH, WPA-Enterprise, WPA-Personal, WPA2-Enterprise, WPA2-Personal, WPS |
| MAC address filtering | Yes |
| Number of SSID supported | 5 |
| Syslog | Yes |
| Firmware upgradeable | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| DC voltage range | 12 V |
| Input current | 1.5 A |
| Placement | Ceiling, Wall |
| Product color | White |
| Reset button | Yes |
| LED indicators | Power |
| Antenna type | Internal |
| Antennas quantity | 4 |
| Built-in processor | Yes |
| Processor frequency | 1.7 MHz |
| Flash memory | 256 MB |
| Internal memory | 512 MB |
| Width | 6.3" (160 mm) |
| Depth | 6.3" (160 mm) |
| Height | 1.65" (42 mm) |
| Weight | 15 oz (426 g) |
| Package width | 10.3" (262 mm) |
| Package depth | 7.09" (180 mm) |
| Package height | 2.28" (58 mm) |
| Package weight | 26.5 oz (750 g) |
| Package type | Box |
| AC adapter included | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Mounting kit | Yes |
| Quick start guide | Yes |
Data sheet
Specific References
Reference: W129020794
Brand: Netgear
Brand: Allied Telesis
Reference: 1071354, 808918
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Brand: Ubiquiti
ASUS EBA63 ExpertWiFi AX3000 Dual-band PoE, 2.4 GHz, 5 GHz, 2402 Mbit/s, IPSec, SSH, WPA-Enterprise, WPA-Personal, WPA2-Enterprise, WPA2-Personal, WPS, 10,100,1000 Mbit/s
check_circle
check_circle