| Bulb lifetime | 25000 h |
| Bulb power | 20.5 W |
| Bulb technology | Y |
| Bulb type | LED |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Colour temperature (max) | 2700 K |
| Colour temperature (min) | 2700 K |
| Equivalent bulb power | 80 W |
| Fitting/cap type | Non-changeable bulb(s) |
| Fixture dimmable | Yes |
| Housing material | Metal |
| Interface | Bluetooth/Zigbee |
| International Protection (IP) code | IP44 |
| Light colour | Warm white |
| Light source replaceable | No |
| Lighting style | Contemporary |
| Number of bulbs | 2 bulb(s) |
| Number of LEDs | 2 |
| Philips Hue app supported | Yes |
| Pivotable head (left-right) | Yes |
| Product colour | Black |
| Protection class | I |
| Rated lifetime | 25000 h |
| Replacement bulb power (max) | 20.5 W |
| Suitable location | Garden/Patio |
| Tiltable head (up-down) | Yes |
| Type | Smart wall light |
| 12NC Logistic code(s) | 915005731602 |
| Adjustable spot head | Yes |
| Effects | Yes |
| Total luminous flux | 2600 lm |
| Wi-Fi | No |
| Centerpiece included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package gross weight | 1450 g |
| Package net weight | 1200 g |
| Works with Amazon Alexa | Yes |
| Works with Apple HomeKit | Yes |
| Works with IFTTT | Yes |
| Works with the Google Assistant | Yes |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Bulb voltage | 24 V |
| Energy efficiency class | E |
| Input voltage | 220-240 V |
| Dimmable with Hue app & switch | Yes |
| EAN/UPC/GTIN (packaging) | 8719514382763 |
| Material | Metal |
| Net weight | 1200 g |
| Number of accessories (max) | 12 |
| PowerLED integrated | Yes |
| Brand Name | Philips by Signify |
| Warranty | 1 |
| Length | 22 cm |
Data sheet
Specific References
Brand: Philips by Signify
Brand: Philips by Signify
Brand: Philips by Signify
Brand: Philips by Signify
Brand: Philips by Signify
Brand: Philips by Signify
Brand: Philips by Signify
Brand: Philips by Signify
Brand: Philips by Signify
Brand: Philips by Signify
Brand: Philips by Signify
Brand: Philips by Signify
Brand: Philips by Signify
Brand: Philips by Signify
Brand: Philips by Signify
check_circle
check_circle