Verbatim VB-FD3-032-V3B, 32 GB, USB Type-A, 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1), 80 MB/s, Slide, Black, Gray
| Capacity | 32 GB |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Read speed | 80 MB/s |
| Write speed | 25 MB/s |
| Data retention | 10 year(s) |
| Plug and Play | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 7 Home Basic, Windows 7 Home Basic x64, Windows 7 Home Premium, Windows 7 Home Premium x64, Windows 7 Professional, Windows 7 Professional x64, Windows 7 Starter, Windows 7 Starter x64, Windows 7 Ultimate, Windows 7 Ultimate x64, Windows Vista Business, Windows Vista Business x64, Windows Vista Enterprise, Windows Vista Enterprise x64, Windows Vista Home Basic, Windows Vista Home Basic x64, Windows Vista Home Premium, Windows Vista Home Premium x64, Windows Vista Ultimate, Windows Vista Ultimate x64, Windows XP Home, Windows XP Home x64, Windows XP Professional, Windows XP Professional x64 |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.4 Tiger, Mac OS X 10.5 Leopard, Mac OS X 10.6 Snow Leopard, Mac OS X 10.7 Lion |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Form factor | Slide |
| Product color | Black, Gray |
| Width | 2.28" (58 mm) |
| Depth | 0.787" (20 mm) |
| Height | 0.433" (11 mm) |
| Weight | 0.353 oz (10 g) |
| USB powered | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
Data sheet
Specific References
Reference: FDI64GOTGOU3G-EF
Brand: PNY
Reference: W128257557
Brand: Sandisk
Reference: W128258830
Brand: Sandisk
Reference: W129038634
Brand: Sandisk
Reference: FD256ATT430-EF
Brand: PNY
Reference: W129178000
Brand: PNY
Verbatim VB-FD3-032-V3B, 32 GB, USB Type-A, 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1), 80 MB/s, Slide, Black, Gray
check_circle
check_circle