Microconnect USB3.2CC7OP, 295.3" (7.5 m), USB C, USB C, USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2), 10 Gbit/s, Black
| USB version | USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product color | Black |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable jacket material | Nylon/Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 295.3" (7.5 m) |
| Cable diameter | 0.256" (6.5 mm) |
| Weight | 17.6 oz (500 g) |
| Package weight | 21.2 oz (600 g) |
| Country of origin | China |
Data sheet
Specific References
Reference: USB2-8
Brand: MicroConnect
Brand: Microconnect
Reference: USB-301W, MICRO-100
Brand: MicroConnect
Brand: MicroConnect
Reference: 930475-001, 03X7451, FRU03X7451
Brand: MicroConnect
Brand: MicroConnect
Reference: USB3-1006, DA-73105
Brand: MicroConnect
Reference: 4X90U90618, 03X7470, FRU03X7470
Brand: MicroConnect
Microconnect USB3.2CC7OP, 295.3" (7.5 m), USB C, USB C, USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2), 10 Gbit/s, Black
check_circle
check_circle