The 3P Ellipse UPS is Eaton’s latest addition to its power protection solution portfolio. Sleek, attractively designed and silent in operation, this compact UPS offers an exceptional user experience for backup power in both residential and small business settings.
Power up with confidenceEnjoy up to 12% more power than the previous Ellipse ECO models and a typical runtime of 15 to 20 minutes, ensuring you can handle disruptions smoothly.
Save yourself the hassle and the need for additional adapters, by plugging your equipment directly into the UPS using FR, DIN/IT, and IEC outlet options. This unique feature in a predominantly IEC-only market ensures convenience.
Operate any device with confidence, thanks to the built-in surge protection that meets the high-level IEC 61643-11 standards.
Designed for your spaceComplement any interior with 3P’s contemporary good looks that also come with versatile usability. Flexible,
multi-position design allows the UPS to fit seamlessly into any environment horizontally, vertically, as well as rack or wall-mounted (with optional kits).
Charge mobile devices whenever you need to using 3P’s choice of USB-A and USB-C charging ports. Watch, listen or work without distraction. Enjoy a silent user experience in both residential and business settings thanks to 3P’s discreet, no-fan engineering.
Control at your fingertipsAccess status and notifications in real time via mobile app or web browser with an optional CLOUDPS card. With remote now the ‘new normal’ for many small businesses, cloud connectivity brings added control and peace of mind from any location.
Specifications
Battery
| Automatic battery test | Yes |
| Battery voltage | 12 V |
| Cold start | Yes |
| Number of batteries supported | 1 |
Certificates
| Certification | CE/Cm/IEC/EN 62040-1/IEC/EN 62040-2/IEC/EN 62040-3/UKCA/Ukr |
| Compliance certificates | CB/CE/RoHS/WEEE |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
Design
| Cable length | 1.5 m |
| Display type | LED |
| Form factor | Tower |
| Product colour | Black |
Features
| Auto shut-off | Yes |
| Efficiency | 97 % |
| Input frequency | 46/70 Hz |
| Input operation voltage (max) | 264 V |
| Input operation voltage (min) | 184 V |
| Noise level | 25 dB |
| Number of input phases | 1 |
| Number of output phases | 1 |
| Output operation voltage (max) | 264 V |
| Output operation voltage (min) | 184 V |
| Output power | 420 W |
| Output power capacity | 0.7 kVA |
| Output power factor | 0.6 |
| Surge protection | Yes |
| UPS topology | Standby (Offline) |
| Waveform | Stepwise |
Operational conditions
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
Other features
| Input connection type | C14 |
| Nominal input voltage | 220-240 V |
| Relative humidity | 0 - 95 % |
Packaging content
| Cables included | USB cable |
| Quick installation guide | Yes |
Ports & interfaces
| AC outlet types | C1 coupler/C3 coupler |
| AC outlets quantity | 4 AC outlet(s) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB port | Yes |
| USB port type | USB Type A/USB Type-C |
Vendor information