iiyama ProLite T2754MSC-B2AG, 27", 1920 x 1080 pixels, Full HD, LED, 4 ms, Black
| Display diagonal | 27" |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LED |
| Touchscreen | Yes |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Response time | 4 ms |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Maximum refresh rate | 83 Hz |
| Display number of colors | 16.7 million colors |
| Touchscreen type | Multi-user |
| Touchscreen technology | Projected capacitive system |
| Number of simultaneous touchpoints | 10 |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.0122 x 0.0122" (0.311 x 0.311 mm) |
| Horizontal scan range | 30 - 83 kHz |
| Viewable size, horizontal | 23.5" (59.8 cm) |
| Viewable size, vertical | 13.2" (33.6 cm) |
| Display diagonal (metric) | 27" (68.6 cm) |
| Color depth | 8 bit |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Palm rejection | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Product color | Black |
| Front bezel color | Black |
| Built-in USB hub | Yes |
| HDMI | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Number of downstream ports | 2 |
| USB Touch port | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable management | Yes |
| Adjustable height (max) | 5.43" (13.8 cm) |
| Tilt adjustment | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | German, English, Spanish, French, Italian, Japanese, Dutch, Polish, Portuguese, Russian |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 21 kWh |
| Power consumption (typical) | 27 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC adapter output voltage | 19 V |
| Power supply type | External |
| Width (with stand) | 24.1" (612 mm) |
| Depth (with stand) | 9.49" (241 mm) |
| Height (with stand) | 15.2" (387 mm) |
| Weight (with stand) | 14.6 lbs (6.6 kg) |
| Package width | 27.1" (688 mm) |
| Package depth | 5.83" (148 mm) |
| Package height | 18.8" (477 mm) |
| Package weight | 20.3 lbs (9.2 kg) |
| USB cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Cables included | AC, USB, HDMI |
| Quick start guide | Yes |
| HDMI cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Power cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Sustainability certificates | ErP |
| Compatible operating systems | All iiyama monitors are Plug & Play and compatible with Windows and Linux. For details regarding the supported OS for the touch models, please refer to the driver instruction file available in the downloads section. |
| Positional accuracy | 0.0787" (2 mm) |
| Packaging content | Screwdriver |
| Active display area (W x H) | 23.5 x 13.2" (597.9 x 336.3 mm) |
| USB ports quantity | 2 |
| Weight | 14.6 lbs (6.6 kg) |
| Height | 15.2" (387 mm) |
| Width | 24.1" (612 mm) |
| Depth | 9.49" (241 mm) |
| Compliance certificates | CE, EAC, REACH, RoHS, UKCA, WEEE |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| User controls | luminance (contrast, brightness, i-Style Color, adv. contrast, eco, auto off), Image settings (pixel clock, phase, horizontal position, vertical position, aspect ratio), Color settings (gamma, 6- axis, color temp), OSD (OSD horizontal position, OSD vertical position, OSD time, language), Extra (reset, DDC/CI, signal select, OverDrive, opening logo, information) |
| Touch method | finger, glove (latex), capacitive stylus |
| Control panel | Power, menu, + / volume, - eco, auto / exit / signal select |
Data sheet
Specific References
Brand: Winmate
Brand: Ergonomic Solutions
Brand: Winmate
Brand: Winmate
Brand: Zebra
Brand: Winmate
Brand: Winmate
Brand: Winsonic
Reference: W128453927
Brand: Winmate
Brand: Winsonic
Brand: Winmate
Brand: Winmate
Brand: iiyama
iiyama ProLite T2754MSC-B2AG, 27", 1920 x 1080 pixels, Full HD, LED, 4 ms, Black
check_circle
check_circle