Roskilde is a slim MagSafe leather case perfect for those looking for a timeless yet modern case with optimal protection abilities. The case is made from durable full-grain leather as well as recycled materials so you can protect your phone and our planet in style. As full-grain leather develops a beautiful patina over time you have a stunning case for years to come.
Roskilde MagSafe Leather CaseDiscover the perfect blend of timeless elegance and modern protection with the Roskilde MagSafe leather case. Handcrafted from durable full-grain leather and incorporating recycled materials, providing a design that balances elegance and protection with a reduced environmental footprint.
Long-Lasting Full-Grain Leather Meets Recycled MaterialsHandcrafted from upcycled full-grain leather, Roskilde offers a premium feel and exceptional durability. The inner cradle is made from 100% GRS-certified recycled materials, integrating responsible material use into its high-quality design
Fully MagSafe CompatibleFeaturing a built-in MagSafe magnet, Lynge supports seamless wireless charging and compatibility with MagSafe accessories.
Impact ProtectionDesigned to safeguard your phone from everyday accidents, Roskilde offers reliable impact protection up to 1.2 meters (4 feet). With its microfiber lining, Roskilde provides extra protection against scratches and drops, keeping your phone safe in style.
dbramante1928 Roskilde MS. Case type: Cover, Brand compatibility: Apple, Compatibility: iPhone 17 Pro, Maximum screen size: 6.27", Surface coloration: Monochromatic, Product color: Black
| Maximum screen size | 6.27" |
| Case type | Cover |
| Material | Leather, Microfiber |
| Product color | Black |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | iPhone 17 Pro |
| Built-in battery | No |
| Surface coloration | Monochromatic |
| MagSafe compatible | Yes |
| Closure type | Not applicable |
| Protection features | Drop proof, Scratch resistant |
| Drop proof up to | 47.2" (1.2 m) |
| Wireless charging | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Width | 2.99" (76 mm) |
| Depth | 0.63" (16 mm) |
| Height | 6.06" (154 mm) |
| Weight | 0.176 oz (5 g) |
| Export Control Classification Number (ECCN) | EAR99 |