| Type | Battery |
| Brand compatibility | Casio |
| Compatibility | IT10 |
| Product color | Gray |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 2300 mAh |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Battery capacity | 8.5 Wh |
| Country of origin | China |
| Certification | CE |
| Width | 2.36" (60 mm) |
| Depth | 0.315" (8 mm) |
| Height | 2.83" (72 mm) |
| Weight | 1.76 oz (50 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 3.39" (86 mm) |
| Package depth | 1.14" (29 mm) |
| Package height | 2.99" (76 mm) |
| Package weight | 2.82 oz (80 g) |
Data sheet
Specific References
Reference: 55-000166-01, 82-90005-04, BTRY-WT40IAB0E
Brand: CoreParts
Reference: 163367-0001
Brand: CoreParts
Brand: HP
Reference: CF116-67918
Brand: HP
Reference: P1031365-025, QLN220, QLN320, ZQ500, ZQ510, ZQ520
Brand: CoreParts
Brand: HP
Reference: BR-V2200-KIT2, 178569
Brand: Brady
CoreParts MBXPOS-BA0024, Battery, Gray, 1 pc(s)
check_circle
check_circle