| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Product color | Black |
| Charger compatibility | Universal |
| Shape | Rectangle |
| LED indicators | Yes |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 10000 mAh |
| Charging source | USB |
| Input interface | Micro-USB |
| USB Type-A output ports | 2 |
| Input voltage | 5 V |
| Input current | 2 A |
| Output voltage | 5 V |
| Port 1 output current | 2.4 A |
| Port 2 output current | 2.4 A |
| Weight | 7.58 oz (215 g) |
| Cables included | Micro-USB |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 4.72" (120 mm) |
| Package depth | 1.18" (30 mm) |
| Package height | 6.3" (160 mm) |
| Package weight | 8.47 oz (240 g) |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
Data sheet
Specific References
Reference: W129188863
Brand: Samsung
Sandberg Saver Powerbank 10000, 10000 mAh, Lithium Polymer (LiPo), Black
check_circle
check_circle