| Number of simultaneously connected devices (max) | 2 |
| Product color | Gray |
| Charger compatibility | Laptop/netbook, Tablet |
| Shape | Rectangle |
| Protection features | Overcharge protection, Overheating protection |
| Battery capacity | 24000 mAh |
| Charging source | USB |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Power Delivery up to | 140 W |
| Input interface | USB Type-C |
| USB Type-A connector | Yes |
| USB Type-A output ports | 1 |
| USB Type-C connector | Yes |
| USB Type-C ports quantity | 2 |
| Input voltage | 28 V |
| Output current | 2 A |
| Width | 3.4" (86.4 mm) |
| Depth | 1.2" (30.5 mm) |
| Height | 7.6" (193 mm) |
| Weight | 24.3 oz (690 g) |
| USB Type-C cable length | 39.4" (100 cm) |
| Cables included | USB Type-C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Data sheet
Specific References
DELL APB081GL, 24000 mAh, Gray
check_circle
check_circle