| Product color | Black |
| Charger compatibility | Universal |
| Built-in display | Yes |
| Shape | Rectangle |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Charging source | USB |
| Fast charging | Yes |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Battery capacity | 18.5 Wh |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Power Delivery up to | 20 W |
| Input interface | USB Type-C |
| USB Type-C connector | Yes |
| USB Type-C ports quantity | 2 |
| Input voltage | 5/9 V |
| Input current | 3/2 A |
| Total output power | 20 W |
| Port 1 output power | 20 W |
| Output voltage | 5/9/12 V |
| Output current | 3 A |
| Compliance certificates | UKCA, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, CE |
| Width | 2.24" (57 mm) |
| Depth | 2.56" (65 mm) |
| Height | 0.512" (13 mm) |
| Weight | 3.14 oz (89 g) |
| Cables included | USB Type-C to USB Type-C |
| Package width | 3.78" (96 mm) |
| Package depth | 0.945" (24 mm) |
| Package height | 5.2" (132 mm) |
| Package weight | 4.94 oz (140 g) |
| Warranty period | 5 year(s) |
Data sheet
Specific References
Sandberg 421-33, 5000 mAh, Lithium-Ion (Li-Ion), 3.7 V, 20 W, Black
check_circle
check_circle