| Built-in display | Yes |
| Display | LCD |
| Display type | LCD |
| Product colour | Black |
| Flash memory | 64 MB |
| RAM capacity | 0.256 GB |
| Layers per pallet | 7 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 56 pc(s) |
| Pallet gross height | 16.55 cm |
| Pallet gross weight | 244240 g |
| Products per pallet | 168 pc(s) |
| Ethernet LAN | No |
| Wi-Fi | No |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 55 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Rechargeable | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Maximum media length | 300 cm |
| Maximum printing width | 10.4 cm |
| Maximum roll diameter | 5.8 cm |
| Supported paper width | 45 - 113 mm |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | GATT/HCRP/OPP/SPP |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Standard interfaces | Bluetooth/NFC/USB 2.0 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB connector | Mini-USB Type-B |
| USB port | Yes |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 110/220 V |
| Battery recharge time | 4 h |
| Power source type | Battery/DC |
| Maximum resolution | 203 x 203 DPI |
| Print speed | 5 ips |
| Print speed | 127 mm/sec |
| Print technology | Direct thermal |
| Type | Mobile printer |
| Windows operating systems supported | Windows 10/Windows 10 Education/Windows 10 Education x64/Windows 10 Enterprise/Windows 10 Enterprise x64/Windows 10 Home/Windows 10 Home x64/Windows 10 IOT Core/Windows 10 Pro/Windows 10 Pro x64/Windows 7/Windows 7 Enterprise/Windows 7 Enterprise x64/Windows 7 Home Basic/Windows 7 Home Basic x64/Windows 7 Home Premium/Windows 7 Home Premium x64/Windows 7 Professional/Windows 7 Professional x64/Windows 7 Starter/Windows 7 Starter x64/Windows 7 Ultimate/Windows 7 Ultimate x64/Windows 7 x64/Windows 8/Windows 8 Enterprise/Windows 8 Enterprise x64/Windows 8 Pro/Windows 8 Pro x64/Windows 8 x64/Windows 8.1/Windows 8.1 Enterprise/Windows 8.1 Enterprise x64/Windows 8.1 Pro x64/Windows 8.1 x64 |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Brand Name | Brother |
| Warranty | 1 |
Data sheet
Specific References
Brand: Zebra
Reference: W126364542
Brand: Epson
Brand: Citizen
Brand: Bixolon
Brand: Capture
Brand: Citizen
Brand: Bixolon
Brand: Epson
Brand: Epson
Brand: 3M
Reference: Y180260, 37962130,542-920
Brand: Star Micronics
Reference: SRP-350PLUSIIICOG_BEG, 515-371
Brand: Bixolon
Reference: NL250011
Brand: Capture
check_circle
check_circle