| Maximum screen size | 16" |
| Case type | Sleeve case |
| Material | Neoprene |
| Product main color | Green |
| Brand compatibility | Any brand |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Gender | Unisex |
| Front pocket | No |
| Back pocket | No |
| Carrying handle(s) | No |
| Shoulder strap | No |
| Protection features | Scratch resistant, Water repellent |
| Closure type | Zipper |
| Country of origin | China |
| Quantity | 1 |
| Sustainability certificates | Global Recycled Standard (GRS) |
| Width | 14.6" (370 mm) |
| Depth | 0.787" (20 mm) |
| Height | 11.4" (290 mm) |
| Thickness | 0.13" (3.3 mm) |
| Weight | 6.7 oz (190 g) |
| Minimum screen size | 15" |
Data sheet
Specific References
Reference: W125891440
Brand: HP
Brand: Targus
Reference: 661914-001
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Targus Pulse II EcoSmart, Sleeve case, 16", 6.7 oz (190 g)
check_circle
check_circle