| Maximum screen size | 15.6" |
| Case type | Briefcase |
| Material | Polyester |
| Product main color | Black |
| Brand compatibility | Any brand |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Gender | Unisex |
| Number of compartments | 1 |
| Interior pockets | Business Card, Pen pocket, Accessory pocket |
| Front pocket | Yes |
| Exterior pockets | Front pocket |
| Back pocket | Yes |
| Shoulder strap | Yes |
| Removable shoulder strap | Yes |
| Trolley retainer strap | Yes |
| Closure type | Zipper |
| Country of origin | China |
| Quantity | 1 |
| Width | 16.5" (420 mm) |
| Depth | 2.6" (66 mm) |
| Height | 13.1" (334 mm) |
| Weight | 22.2 oz (630 g) |
Data sheet
Specific References
Brand: Kensington
Targus TCT027GL, Briefcase, 15.6", Shoulder strap, 22.2 oz (630 g)
check_circle
check_circle