Hyper-Fast 10Gbps NetworkingASUS XG-C100F enables up to hyper-fast 10Gbps networking, over fiber-optic or DAC cables. Just slide it into a PCI Express® 2.0/3.0 x4 slot to enjoy SPF+ connections that are up to 10X faster than gigabit Ethernet — perfect for large file transfers, 4K streaming and low-latency gaming.
Go Further with Fiber OpticsXG-C100F is compatible the latest fiber-optic networking technology. This enables high-speed, high-bandwidth transmissions to travel distances that are far greater than possible over traditional RJ-45 type copper transmission- Ideal for power users, small enterprise and data center.
Stylish Cooling HeatsinkAn efficient aluminum heatsink keeps XG-C100F cool during high-performance applications, and adds a touch of style that elevates the card's outlook above the network-interface-card crowd.
Prioritize performance, automaticallyBuilt-in Quality-of-Service (QoS) technology automatically prioritizes bandwidth for your most important applications. Whether you're transferring loads of files, streaming 4K media or engaging in online gaming, it's easy to configure XG-C100F to ensure the important packets get through swiftly and smoothly.
ASUS XG-C100F. Internal. Connectivity technology: Wired, Host interface: PCI Express, Interface: Fiber. Maximum data transfer rate: 10000 Mbit/s. Product color: Red
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | PCI Express |
| Interface | Fiber |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3ae |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| Internal | Yes |
| Component for | PC |
| Product color | Red |
| Plug and Play | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Width | 4.46" (113.3 mm) |
| Depth | 4.74" (120.5 mm) |
| Height | 0.85" (21.6 mm) |
| Weight | 3.88 oz (110 g) |
| Manual | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |