| Certification | MSA |
| Compatible products | Netgear AGM731F, MO-SFP2199NG |
| Easy to install | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| RoHS compliance | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Cabling technology | 1000BASE-SX |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Duplex system | Full |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 50/125/62.5/125 µm |
| Fiber optic connector | LC |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Interface type | SFP |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Maximum transfer distance | 550 m |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| SFP transceiver standard | SX |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Single-mode fiber (SMF) supported | No |
| Wavelength | 850 nm |
| Brand Name | Lanview |
| Warranty | 3 |
Data sheet
Specific References
Reference: W129057491
Brand: Cisco
Reference: 02315203
Brand: Lanview
Reference: SFP-10G-BXD-I
Brand: Lanview
Reference: 10GB-LR-SFPP
Brand: Lanview
Reference: 407-BBWL, KJ4F8, PGYJT, SFP-10G-T
Brand: Lanview
Reference: MTB-TSR2
Brand: Lanview
Reference: OSX040N01
Brand: Lanview
Reference: SFP-1G-LH
Brand: Lanview
Reference: E1MG-LX-OM
Brand: Lanview
Brand: Ubiquiti
check_circle
check_circle