| Brand compatibility | NETGEAR |
| Certification | MSA |
| Compatible products | Netgear AXM761 |
| Easy to install | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| RoHS compliance | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -45 - 75 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Duplex system | Full |
| Fiber optic connector | SFP+ |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Interface type | SFP+ |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Maximum transfer distance | 300 m |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Single-mode fiber (SMF) supported | No |
| Wavelength | 850 nm |
| Brand Name | Lanview |
| Warranty | 5 |
Data sheet
Specific References
Reference: 407-BBOU, RK0CX, 407-BBEF, 407-BBZM
Brand: Lanview
Reference: XFP-10G-Z-OC192-LR2
Brand: Lanview
Brand: Allied Telesis
Reference: Z-SFP-1G-BX-U
Brand: Lanview
Reference: GF76J, 407-10933
Brand: Lanview
Reference: 221470-B21BR
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Brand: Lanview
check_circle
check_circle