| Brand compatibility | DELL |
| Certification | MSA |
| Compatible products | Dell 407-BBOU |
| Easy to install | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| RoHS compliance | Yes |
| Operating temperature (T-T) | -45 - 75 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Duplex system | Full |
| Fiber optic connector | LC |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Interface type | SFP+ |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Maximum transfer distance | 300 m |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| SFP transceiver standard | SR |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Single-mode fiber (SMF) supported | No |
| Wavelength | 850 nm |
| Brand Name | Lanview |
| Warranty | 5 |
Data sheet
Specific References
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Brand: Advantech
Reference: SFP-LX-20-D
Brand: Lanview
Brand: Ubiquiti
Reference: OSXD22N00
Brand: Lanview
Reference: AT-SPLX40_1, SPLX40
Brand: Lanview
Reference: SFP-BX1310-10-D
Brand: Lanview
Reference: XFP-10GLR-OC192SR, XFP-10GLR-OC192SR
Brand: Lanview
Reference: CPAC-TR-10SR
Brand: Lanview
Reference: MGBIC-BX40-U
Brand: Lanview
Brand: Lanview
Reference: TXM431-SR
Brand: Lanview
check_circle
check_circle