| Form factor | SFP |
| Hot-swap | Yes |
| Product colour | Steel |
| Maximum operating temperature | 85 °C |
| Minimum operating temperature | -40 °C |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Duplex system | Full |
| Fiber optic connector | LC |
| Interface type | SFP |
| Link budget | 7.5 dB |
| Maximum transfer distance | 550 m |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Rx wavelength (max) | 850 nm |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Tx wavelength (max) | 850 nm |
| Wavelength | 850 nm |
| Brand Name | Allied Telesis |
| Warranty | 1 |
Data sheet
Specific References
Reference: SFP-GIG-LX
Brand: Lanview
Reference: 221470-B21B
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: SFP-OC48-IR1
Brand: Lanview
Reference: QSFP-40G-ER4
Brand: Lanview
Reference: AGM731F
Brand: Lanview
Brand: Advantech
check_circle
check_circle