| Brand compatibility | Juniper |
| Certification | MSA |
| Compatible products | Juniper SFP-GE10KT14R13 |
| Easy to install | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| RoHS compliance | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Duplex system | Full |
| Fiber optic connector | LC |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Interface type | SFP |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | No |
| Rx wavelength (min) | 1310 nm |
| SFP transceiver standard | EX |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Tx wavelength (min) | 1490 nm |
| Brand Name | Lanview |
| Warranty | 3 |
Data sheet
Specific References
Reference: W128915171
Brand: MikroTik
Reference: JD094A, JD094B
Brand: Lanview
Reference: TXM431-LR
Brand: Lanview
Reference: FG-TRAN-SX-I, FN-TRAN-SX, FR-TRAN-SX-I
Brand: Lanview
Brand: Lanview
Reference: GLC-FE-100EX
Brand: Lanview
Reference: SFP-10G-BX10D
Brand: Lanview
Brand: Omada
Reference: 90Y9412
Brand: Lanview
Reference: 02310MHS
Brand: Lanview
check_circle
check_circle