D-Link DIS‑S302SX, Fiber optic, 1000 Mbit/s, mini-GBIC, SFP, SX, 787401.6" (20000 m)
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | mini-GBIC |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Fiber optic connector | SFP |
| SFP transceiver standard | SX |
| Maximum transfer distance | 787401.6" (20000 m) |
| Product color | Silver |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Weight | 0.705 oz (20 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 2.91" (74 mm) |
| Package depth | 5.16" (131 mm) |
| Package height | 1.93" (49 mm) |
| Package weight | 2.26 oz (64 g) |
| Shipping (inner) case length | 14.2" (36 cm) |
| Shipping (inner) case width | 10.2" (26 cm) |
| Shipping (inner) case height | 12.2" (31 cm) |
| Shipping (inner) case net weight | 7.05 lbs (3.2 kg) |
| Quantity per shipping (inner) case | 50 pc(s) |
| Pallet gross weight (air) | 544.1 lbs (246.8 kg) |
| Number of cartons per pallet (air) | 54 pc(s) |
| Quantity per pallet (air) | 2700 pc(s) |
| Pallet length | 40.2" (102 cm) |
| Pallet width | 48" (122 cm) |
| Pallet height (air) | 78.3" (199 cm) |
| Pallet gross weight (sea) | 544.1 lbs (246.8 kg) |
| Number of cartons per pallet (sea) | 54 pc(s) |
| Quantity per pallet (sea) | 2700 pc(s) |
| Pallet height (sea) | 78.3" (199 cm) |
| Shipping (inner) case weight | 9.26 lbs (4.2 kg) |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
Data sheet
Specific References
Reference: AT-SP10T
Brand: Lanview
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 405372, 405372
Brand: Cisco
Brand: Intellinet
Reference: AFBR-5710PZ
Brand: Lanview
Reference: DS-SFP-FC16G-LW-RF, DS-SFP-FC16G-LW
Brand: Lanview
Reference: TEG-MGBSX
Brand: Lanview
Reference: AT-SP05TW
Brand: Lanview
Reference: DEM-210
Brand: Lanview
Reference: 10G-SFPP-BXD-S
Brand: Lanview
D-Link DIS‑S302SX, Fiber optic, 1000 Mbit/s, mini-GBIC, SFP, SX, 787401.6" (20000 m)
check_circle
check_circle