Lanview MO-RUC-10G-SFPP-ZR, Fiber optic, 10000 Mbit/s, SFP+, LC, 9/125 µm, ZR
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | No |
| Fiber optic connector | LC |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 9/125 µm |
| SFP transceiver standard | ZR |
| Maximum transfer distance | 3149606.3" (80000 m) |
| Wavelength | 1550 nm |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Fiber ethernet cabling technology | 10GBASE |
| Duplex system | Full |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Product color | Metallic |
| Form factor | SFP+ |
| Plug and Play | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Brand compatibility | Ruckus Wireless |
| Compatible products | 10G-SFPP-ZR |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | MSA, RoHs |
| Minimum operating temperature | 0 °C |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Width | 0.551" (14 mm) |
| Depth | 2.2" (56 mm) |
| Height | 0.335" (8.5 mm) |
| Weight | 1.06 oz (30 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 2.36" (60 mm) |
| Package depth | 3.94" (100 mm) |
| Package height | 1.18" (30 mm) |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Sustainability compliance | Yes |
Data sheet
Specific References
Reference: 407-BBWQ
Brand: Lanview
Reference: DEM-421XT
Brand: Lanview
Reference: MGBIC-BX40-U
Brand: Lanview
Reference: SFP-1G-SX
Brand: Lanview
Reference: SFP10G-SR-ZZ0101F
Brand: Lanview
Reference: 10G-SFPP-TX-A
Brand: Lanview
Reference: W125970670
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: AT-SPFXBD-LC-15
Brand: Lanview
Reference: MGB-TLA10
Brand: Lanview
Reference: WS-5486_, 30-0703-02
Brand: Lanview
Reference: SFP-GE-L, SFP-GE-, GLC-LH-SMD, OPTOKON S125-F31-LP-LX-D-CI, GLC-
Brand: Lanview
Reference: JD061A
Brand: Lanview
Lanview MO-RUC-10G-SFPP-ZR, Fiber optic, 10000 Mbit/s, SFP+, LC, 9/125 µm, ZR
check_circle
check_circle