Neomounts FPMA-D700D4, Clamp, 17.6 lbs (8 kg), 19", 30", 3.94 x 3.94" (100 x 100 mm), Black
| Number of displays supported | 4 |
| Maximum screen size | 30" |
| Mounting type | Desk |
| Maximum weight capacity | 17.6 lbs (8 kg) |
| Minimum screen size | 19" |
| Minimum VESA mount | 2.95 x 2.95" (75 x 75 mm) |
| Maximum VESA mount | 3.94 x 3.94" (100 x 100 mm) |
| Mounting | Clamp |
| Panel mounting interface | 75 x 75,100 x 100 mm |
| Desk thickness (max) | 3.54" (9 cm) |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment type | Manual |
| Height adjustment range | 8.66 - 27.6" (220 - 700 mm) |
| Depth adjustment range | 0 - 5.91" (0 - 150 mm) |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | 0 - 180° |
| Swiveling | Yes |
| Swivel angle | 180° |
| Rotating | Yes |
| Angle of rotation | 360° |
| Product color | Black |
| Housing material | Steel |
| Width | 32.7" (830 mm) |
| Depth | 5.91" (150 mm) |
| Height | 27.6" (700 mm) |
| Weight | 30.6 lbs (13.9 kg) |
| Package width | 32.7" (830 mm) |
| Package depth | 21.9" (555 mm) |
| Package height | 7.09" (180 mm) |
| Package weight | 27.8 lbs (12.6 kg) |
| Width adjustment range | 20.5 - 32.7" (520 - 830 mm) |
| Master (outer) case width | 32.7" (830 mm) |
| Master (outer) case length | 21.9" (555 mm) |
| Master (outer) case height | 7.09" (180 mm) |
| Master (outer) case weight | 31.3 lbs (14.2 kg) |
| Quantity per master (outer) case | 1 pc(s) |
| Country of origin | Taiwan |
| Master (outer) case net weight | 27.8 lbs (12.6 kg) |
| Harmonized System (HS) code | 7326909890 |
| Quantity per EUR-pallet | 14 pc(s) |
Data sheet
Specific References
Brand: Neomounts
Reference: 819394
Brand: Neomounts
Brand: Neomounts
Brand: Neomounts
Reference: 819302
Brand: Neomounts
Brand: Neomounts
Neomounts FPMA-D700D4, Clamp, 17.6 lbs (8 kg), 19", 30", 3.94 x 3.94" (100 x 100 mm), Black
check_circle
check_circle