Kingston Technology Canvas Select Plus Gen3, 128 GB, MicroSDXC, Class 10, UHS-I, 150 MB/s, Class 1 (U1)
| Capacity | 128 GB |
| Flash card type | MicroSDXC |
| Flash memory class | Class 10 |
| Read speed | 150 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Video Speed Class | V10 |
| Application performance class | A1 |
| Supported file systems | exFAT |
| Product color | Black |
| Write protection switch | Yes |
| Memory voltage | 3.3 V |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Width | 0.591" (15 mm) |
| Depth | 0.433" (11 mm) |
| Height | 0.0394" (1 mm) |
| Weight | 0.00811 oz (0.23 g) |
| Memory adapter size (WxDxH) | 1.26 x 0.945 x 0.0827" (32 x 24 x 2.1 mm) |
| Package width | 4" (101.6 mm) |
| Package depth | 0.22" (5.59 mm) |
| Package height | 4.5" (114.3 mm) |
| Package weight | 0.449 oz (12.7 g) |
| Package type | Blister |
| Memory adapter included | SD |
| Country of origin | China, Taiwan |
| Master (outer) case width | 4.5" (114.3 mm) |
| Master (outer) case length | 4.75" (120.7 mm) |
| Master (outer) case height | 3.7" (94 mm) |
| Master (outer) case weight | 13 oz (368.6 g) |
| Quantity per master (outer) case | 25 pc(s) |
Data sheet
Specific References
Brand: Western Digital
Reference: W128784096
Brand: Samsung
Brand: Western Digital
Brand: Samsung
Reference: 700139-B21
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Kingston Technology Canvas Select Plus Gen3, 128 GB, MicroSDXC, Class 10, UHS-I, 150 MB/s, Class 1 (U1)
check_circle
check_circle