ASUS SDRW-08U1MT is a 9.5 mm internal slim DVD writer that provides the extreme 8X DVD writing speed, providing an easy burning solution in a lightweight and ultra slim package.
GREEN FOCUS
The Most Energy Saving DriveE-Green auto-closes drive application when not in use, saving over 50% power consumption for users.
E-MEDIA
Quiet Track DeliveryE-Media provides a quiet usage environment and the best media experience.
M-DISC SUPPORT
1000-year Storage SolutionSave your priceless memories or data for up to 1,000 years.
SUPERIOR BURNING SOLUTION
The Best Burning QualityOTS Technology increases burning success rates and provides users fast and high quality operation.
Specifications
Access time
| Access time | 140 ms |
| DVD drive average random access time | 160 ms |
Design
| Disc loading type | Tray |
| Internal | Yes |
| Mounting | Horizontal |
| Product colour | Black |
Operational conditions
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
Packaging content
Performance
| Disc types supported | CD-R/CD-ROM/CD-RW/DVD-R/DVD-R DL/DVD-RAM/DVD-ROM/DVD-RW/DVD+R/DVD+R DL/DVD+RW |
| Interface | Serial ATA |
| Optical disc diameter | 120/80 mm |
| Optical drive type | DVD-RW |
| Purpose | Laptop |
Reading speed
| CD read speed | 24 x |
| CD-R read speed | 24 x |
| CD-ROM read speed | 24 x |
| CD-RW read speed | 24 x |
| DVD-R Double Layer read speed | 8 x |
| DVD-R read speed | 8 x |
| DVD-RAM read speed | 5 x |
| DVD-ROM read speed | 8 x |
| DVD-RW read speed | 8 x |
| DVD+R Double Layer read speed | 8 x |
| DVD+R read speed | 8 x |
| DVD+RW read speed | 8 x |
Record modes
| Disc-at-once (DAO) | Yes |
| Packet writing | Yes |
| Random write | Yes |
| Sequential writing | Yes |
| Session-at-once (SAO) | Yes |
| Track-at-once (TAO) | Yes |
System requirements
| Windows operating systems supported | Windows 10 Education/Windows 10 Education x64/Windows 10 Enterprise/Windows 10 Enterprise x64/Windows 10 Home/Windows 10 Home x64/Windows 10 Pro/Windows 10 Pro x64/Windows 7 Enterprise/Windows 7 Enterprise x64/Windows 7 Home Basic/Windows 7 Home Basic x64/Windows 7 Home Premium/Windows 7 Home Premium x64/Windows 7 Professional/Windows 7 Professional x64/Windows 7 Starter/Windows 7 Starter x64/Windows 7 Ultimate/Windows 7 Ultimate x64/Windows 8/Windows 8 Enterprise/Windows 8 Enterprise x64/Windows 8 Pro/Windows 8 Pro x64/Windows 8 x64/Windows 8.1/Windows 8.1 Enterprise/Windows 8.1 Enterprise x64/Windows 8.1 Pro/Windows 8.1 Pro x64/Windows 8.1 x64/Windows Vista Business/Windows Vista Business x64/Windows Vista Enterprise/Windows Vista Enterprise x64/Windows Vista Home Basic/Windows Vista Home Basic x64/Windows Vista Home Premium/Windows Vista Home Premium x64/Windows Vista Ultimate/Windows Vista Ultimate x64 |
Vendor information
Writing speed
| CD write speed | 24 x |
| CD-R write speed | 24 x |
| CD-RW write speed | 24 x |
| DVD-R Double Layer write speed | 6 x |
| DVD-R write speed | 8 x |
| DVD-RAM write speed | 5 x |
| DVD-RW write speed | 6 x |
| DVD+R Double Layer write speed | 6 x |
| DVD+R write speed | 8 x |
| DVD+RW write speed | 8 x |