| Cable length | 590.6" (15 m) |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product color | Orange |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber optic type | OM2 |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Insertion loss | 0.3 dB |
| Doesn't contain | Halogen |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Cable diameter | 0.0787" (2 mm) |
| Weight | 3.88 oz (110 g) |
| Package weight | 4.23 oz (120 g) |
| Harmonized System (HS) code | 85447000 |
Data sheet
Specific References
Reference: 491025-001, AJ835A, RP001227125
Brand: MicroConnect
Reference: 656430-001, QK735A
Brand: MicroConnect
Reference: 491023-001, AJ833A, 491026-001, AJ836A
Brand: MicroConnect
Brand: MicroConnect
Reference: 491029-001, AJ839A
Brand: MicroConnect
Reference: DK-2533-03_3
Brand: MicroConnect
Microconnect FIB442015-2, 590.6" (15 m), OM2, LC, LC
check_circle
check_circle