| Cable length | 472.4" (12 m) |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Product color | Blue |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber optic type | OM3 |
| Connector polish type | UPC |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Insertion loss | 0.3 dB |
| Doesn't contain | Halogen |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Cable diameter | 0.0787" (2 mm) |
| Weight | 2.12 oz (60 g) |
| Bending radius | 2.36" (6 cm) |
| Package width | 7.72" (196 mm) |
| Package depth | 7.13" (181 mm) |
| Package height | 1.06" (27 mm) |
| Package weight | 3.6 oz (102 g) |
Data sheet
Specific References
Reference: AL9LCLC20I
Brand: Microconnect
Brand: MicroConnect
Reference: AJ834A, DK-2533-01_3
Brand: MicroConnect
Reference: 656430-001, QK735A
Brand: MicroConnect
Microconnect FIB442012, 472.4" (12 m), OM3, LC, LC
check_circle
check_circle