| Recommended usage | Office |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Keyboard key switch | Plunger key switch |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard language | US International |
| Pointing device | No |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard key profile | Low-profile |
| Windows keys | Yes |
| Hot keys | Yes |
| Number of hot keys | 15 |
| Programmable hot keys | Yes |
| Multimedia keys | Yes |
| Angle adjustment (min) | 5° |
| Angle adjustment (max) | 9° |
| Security algorithms | AES |
| Backlight | Yes |
| Product color | Black |
| Full-size keyboard | Yes |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Protection features | Spill resistant |
| Power source type | USB |
| Mouse included | No |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11, Windows 8.1 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Red Hat Enterprise Linux 8.0, Ubuntu 18.04 LTS |
| Mobile operating systems supported | Android |
| Other operating systems supported | ChromeOS, DOS |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 65 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 4.81 x 17 x 1.03" (122.1 x 433 x 26.1 mm) |
| Keyboard weight | 16.2 oz (460 g) |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Adapters included | USB |
Data sheet
Specific References
Reference: W128785737
Brand: HP
Reference: W128825247
Brand: Logitech
DELL KB525C, Full-size (100%), Wired, USB, Plunger key switch, QWERTY, Black
check_circle
check_circle