Do you need to accelerate the performance of your data-intensive applications?
HPE Mixed Use (MU) Solid State Drives (SSDs) deliver high performance and endurance for applications requiring high random read and write IOPS performance. HPE (MU) SSDs are backed by over 3.35 million hours of testing and qualification1 ensuring reliable, high-performing drives.
HPE Value SAS SSDs offer a significant performance boost over SATA SSDs with roughly twice the IOPS of SATA SSDs, enabling you to improve transactional database workloads with affordable Value SAS SSDs.
HPE Digitally Signed Firmware prevents unauthorized access to your data by providing the assurance that firmware comes from a trusted source. Icons on the HPE Smart Carrier take the guesswork out of a drive’s status, and a "do not remove" button prevents data loss from human error. You can also monitor the lifespan of your SSD with HPE SmartSSD Wear Gauge, allowing you to determine if any drives are at risk of failure.
Specifications
Features
| Component for | Server/workstation |
| Data transfer rate | 12 Gbit/s |
| Hot-Plug support | Yes |
| Interface | SAS |
| Memory type | MLC |
| Random read (4KB) | 104000 IOPS |
| Random write (4KB) | 85000 IOPS |
| Read latency | 135 µs |
| Read speed | 1075 MB/s |
| SSD capacity | 800 GB |
| SSD form factor | 2.5" |
| Write latency | 35 µs |
| Write speed | 1030 MB/s |
Operational conditions
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
Power
| Power consumption (max) | 6.71 W |
| Power consumption (read) | 6.71 W |
| Power consumption (write) | 6.95 W |
Vendor information
| Brand Name | Hewlett Packard Enterprise |
| Warranty | 1 |