| HDD capacity | 6 TB |
| HDD speed | 5400 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| Interface | Serial ATA III |
| Type | HDD |
| Component for | NAS |
| Storage drive buffer size | 256 MB |
| HDD interface transfer rate | 6 Gbit/s |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^14 bits read |
| Error Recovery Control (ERC) | Yes |
| Rotational Vibration (RV) sensors | Yes |
| 24/7 operation | Yes |
| Start/stop cycles | 600000 |
| Noise level (idle) | 26 dB |
| Mean time between failures (MTBF) | 1000000 h |
| Power consumption (typical) | 5.3 W |
| Power consumption (standby) | 0.25 W |
| Power consumption (idle) | 4 W |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Start-up current | 1.8 A |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 65 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating shock | 80 G |
| Non-operating shock | 300 G |
| Width | 4.01" (101.8 mm) |
| Height | 1.03" (26.1 mm) |
| Depth | 5.79" (147 mm) |
| Weight | 22.2 oz (630 g) |
Data sheet
Specific References
Reference: 787648-001, 99102122
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 461137-B21-RFB, 99000456
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 517351-001
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 605475-001
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 402525
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 653954-001, 653954-001, 606822
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 507127-B21, 507284-001, 99007418
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 652766-B21
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Seagate IronWolf ST6000VN006, 6 TB, 5400 RPM, 256 MB, 3.5", Serial ATA III
check_circle
check_circle