Description
Specifications
Audio
Computer system
| Built-in processor | No |
| Computer system | No |
| Operating system installed | Tizen |
| Operating system version | 8.0 |
Design
| Bezel colour | Slate Black |
| Bezel width (bottom) | 2.49 cm |
| Bezel width (side) | 2.49 cm |
| Bezel width (top) | 2.49 cm |
| Panel mounting interface | 1186 x 560 mm |
| Placement supported | Outdoor |
| Product colour | Black |
| Product design | Digital signage flat panel |
| Screen shape | Flat |
| VESA mounting | Yes |
Display
| Colour gamut | 72 % |
| Contrast ratio (typical) | 6000:1 |
| Display brightness | 3500 cd/m² |
| Display diagonal | 55 " |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | LCD |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Glass film | AG/AR Film |
| Glass thickness | 3 mm |
| Haze rate | 0 % |
| HD type | Full HD |
| Horizontal scan range | 15 - 135 kHz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | VA |
| Pixel frequency (max) | 594 MHz |
| Pixel pitch | 0.63 x 0.63 mm |
| Response time | 6 ms |
| Touchscreen | No |
| Vertical scan range | 24 - 75 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
Operational conditions
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 50 °C |
Other features
| Bluetooth | Yes |
| Display brightness (peak) | 4000 cd/m² |
| Flash memory | 8000 MB |
| RS-232 input ports | 1 |
| RS-232 output ports | 1 |
Performance
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.2 |
| International Protection (IP) code | IP56 |
| Operating hours (hours/days) | 24/7 |
| Purpose | Retail |
Ports & interfaces
| DisplayPorts quantity | 0 |
| DVI port | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| HDBaseT input ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| RS-232 interface | Yes |
| USB port | Yes |
| USB ports quantity | 2 |
| Wi-Fi | Yes |
Power
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 580 W |
Technical details
| Audio out (mini jack) | 1 |
| Compliance certificates | Electromagnetic Compatibility (EMC) |
Vendor information
Weight & dimensions
| Display depth | 6.9 cm |
| Display height | 73.14 cm |
| Display weight | 36700 g |
| Display width | 126.06 cm |
Product Details
OH55DX
2026-05-22
New
Data sheet
- Panel type
- VA
- HDCP
- Yes
- Flash memory
- 8000 MB
- Native aspect ratio
- 16:9
- Response time
- 6 ms
- Horizontal scan range
- 15 - 135 kHz
- Vertical scan range
- 24 - 75 Hz
- Haze rate
- 0 %
- Color gamut
- 72 %
- Product design
- Digital signage flat panel
- Bezel width (bottom)
- 2.49 cm
- Bezel width (top)
- 2.49 cm
- Computer system
- No
- Bildschirmhelligkeit
- 3500 cd/m²
- Display-Technologie
- LCD
- Pixelabstand
- 0.63 x 0.63 mm
- Betriebssystem installiert
- Tizen
- Blendenbreite (Seite)
- 2.49 cm
- Schnittstelle für Schalttafeleinbau
- 1186 x 560 mm
- VESA-Montage
- Yes
- Betrachtungswinkel horizontal
- 178 °
- Betrachtungswinkel, vertikal
- 178 °
- Kontrastverhältnis (typisch)
- 6000:1
- Betriebsstunden (Stunden/Tage)
- 24/7
- Anzahl der HDMI-Anschlüsse
- 2
- DVI-Anschluss
- No
- Ethernet-LAN-Anschlüsse (RJ-45)
- 2
- RS-232-Schnittstelle
- Yes
- DisplayPorts Menge
- 0
- Internationaler Schutzcode (IP)
- IP56
- Bluetooth
- Yes
- Wi-Fi
- Yes
- Compliance certificates
- Electromagnetic Compatibility (EMC)
- USB-Anschluss
- Yes
- Ethernet-LAN
- Yes
- Platzierung unterstützt
- Outdoor
- AC-Eingangsfrequenz
- 50/60 Hz
- AC-Eingangsspannung
- 100 - 240 V
- Stromverbrauch (typisch)
- 580 W
- Eingebauter Prozessor
- No
- Stromverbrauch (Standby)
- 0.5 W
- Anzahl der USB-Anschlüsse
- 2
- Berührungssensitiver Bildschirm
- No
- Bildschirmauflösung
- 1920 x 1080 Pixel
- Diagonale anzeigen
- 55 "
- HDMI-Version
- 2.0
- HDCP-Version
- 2.2
- HD-Typ
- Full HD
- Brand Name
- Samsung
- Betriebstemperatur (TT)
- -30 - 50 °C
- Relative Luftfeuchtigkeit im Betrieb (HH)
- 10 - 80 %
- Zweck
- Retail
- Produktfarbe
- Black
- Eingebaute(r) Lautsprecher
- No
- RS-232-Ausgangsports
- 1
- RS-232-Eingangsports
- 1
- Displayhelligkeit (Spitze)
- 4000 cd/m²
- Marketingname für das dynamische Kontrastverhältnis
- Mega Contrast
- Screen shape
- Flat
- Anzeigebreite
- 126.06 cm
- Gewicht anzeigen
- 36700 g
- Höhe anzeigen
- 73.14 cm
- Tiefe anzeigen
- 6.9 cm
- Operating system version
- 8.0
- Bezel colour
- Slate Black
- Pixel frequency (max)
- 594 MHz
- Audioausgang (Miniklinke)
- 1
- Glass film
- AG/AR Film
- Glass thickness
- 3 mm
- HDBaseT input ports
- 1
Specific References
- EAN13
- 8806095845418
- MPN
- LH55OHDEBGBXEN