Promote content in any storefront windowSamsung’s OM46B was designed with a storefront window display in mind. It projects clear, bright images that attract and engage audiences, increasing the probability of an in-store visit.
Foster brilliant presentation for allEven in direct sunlight, the OM46B delivers exceptional picture quality with optimal brightness and high contrast ratio for an uncompromised customer
Marvel at the lifelike colour expressionDynamic Crystal Display
Immerse your customers in every picture with a wider range of colour. Dynamic Crystal Display creates lifelike images allowing the viewer to see even the subtlest details.
Modernise space with slim designSupporting the best-in-class picture quality is a slim design that complements the surroundings of any retail environment, while freeing up valuable space for all those latest products.
Streamline content managementSamsung’s embedded MagicINFO Player boosts performance, simplifies content management and offers seamless content playback.
Durable PerformanceWith IP5X-validated dust protection and embedded, proprietary functionality that mitigates overheating, the OMB series continuously provides robust durability.
Clutter-Free ConfigurationCable guide and embedded Wi-Fi provide clean, organised look and allow for content and firmware updates without the need for additional messy cables.
- High picture quality
- Slim design
- Content management
Specifications
Certificates
| Certification | EMC Class A, Safety 60950-1 |
Computer system
| Built-in processor | Yes |
| Computer system | Yes |
| Computer system type | System on Chip (SoC) |
| Internal storage capacity | 8 GB |
| Operating system installed | Tizen 5.0 |
Design
| Bezel colour | Dark Blue Gray |
| Bezel width (bottom) | 1.91 cm |
| Bezel width (side) | 1.91 cm |
| Bezel width (top) | 1.91 cm |
| Panel mounting interface | 400 x 400 mm |
| Placement supported | Indoor |
| Product colour | Black |
| Product design | Digital signage flat panel |
| Screen shape | Flat |
| VESA mounting | Yes |
Display
| Colour gamut | 72 % |
| Colour saturation | 72 % |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| Display brightness | 3000 cd/m² |
| Display diagonal | 55 " |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Display technology | VA |
| Dynamic contrast ratio marketing name | Mega Contrast |
| Haze rate | 1 % |
| HD type | 4K Ultra HD |
| Horizontal scan range | 15 - 135 kHz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | ADS |
| Pixel frequency (max) | 594 MHz |
| Pixel pitch | 0.315 x 0.315 mm |
| Response time | 8 ms |
| RGB colour space | NTSC |
| Touchscreen | No |
| Vertical scan range | 24 - 75 Hz |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
Features
Operational conditions
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
Other features
| Flash memory | 8000 MB |
| RJ-45 input ports | 1 |
| RJ-45 output ports | 1 |
| RS-232 input ports | 1 |
| RS-232 output ports | 1 |
| Video out | Yes |
Performance
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.2 |
| International Protection (IP) code | IP5X |
| Operating hours (hours/days) | 24/7 |
| Purpose | Universal |
Ports & interfaces
| DisplayPort version | 1.2 |
| DisplayPorts in | 1 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| HDMI input ports quantity | 2 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| Infrared data port | Yes |
| Remote (IR) input | 1 |
| RS-232 interface | Yes |
| USB port | Yes |
| USB ports quantity | 1 |
| Wi-Fi | Yes |
Power
| AC input frequency | 50 / 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (sleep) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 450 W |
Technical details
| Audio in (mini jack) | No |
| Audio out (mini jack) | Yes |
| HDCP 2.2 | Yes |
Vendor information
| Brand Name | Samsung |
| Homepage | https://www.samsung.com |
| Warranty | 1 |
Weight & dimensions
| Display depth | 5.45 cm |
| Display height | 72.42 cm |
| Display weight | 23100 g |
| Display width | 125.34 cm |