| Driver unit | 5.6 mm |
| Ear coupling | Supraaural |
| Noise reduction | Yes |
| Detachable microphone | Yes |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Microphone frequency | 20 - 16000 Hz |
| Microphone sensitivity | -38 dB |
| Microphone type | Boom |
| Packaging content | Headset |
| Ear pad material | Leatherette |
| Cable length | 0.89 m |
| Headset type | Monaural |
| Hearing protection technologies | SoundGuard DIGITAL |
| Product colour | Black |
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 50 dB |
| Wearing style | Head-band |
| Connectivity technology | Wired |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Brand Name | HP |
| Warranty | 2 |
Data sheet
Specific References
Brand: Logitech
Brand: Yealink
Reference: 835058
Brand: Jabra
Reference: W128212096
Brand: Logitech
Brand: Yealink
check_circle
check_circle