Jabra Engage 45 SE, Wireless, Office/Call center, 40 - 16000 Hz, 0.741 oz (21 g), Headset, Black
| Product type | Headset |
| Wearing style | Ear-hook, Head-band |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Product color | Black |
| Headset type | Convertible |
| Operating keys | Answer/end call, Mute, Volume +, Volume - |
| Volume control | Button |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Control type | Buttons |
| DECT connectable | Yes |
| Hearing protection technologies | Jabra PeakStop, Jabra Safetone 2.0 |
| Suitable for use in country/location | Europe, Middle East, Africa |
| Connectivity technology | Wireless |
| Frequency response (music mode) | 40 - 16000 Hz |
| Frequency response (talk mode) | 150 - 6800 Hz |
| Wireless range | 3937" (100 m) |
| Ear coupling | Intraaural |
| Headphone frequency | 40 - 16000 Hz |
| Microphone type | Boom |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Number of microphones | 2 |
| Base station color | Black |
| Battery operated | Yes |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Rechargeable battery | Yes |
| Talk time | 9 h |
| Battery recharge time | 2 h |
| Charging source | USB |
| Standby time | 52 h |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 55 °C |
| Storage temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Weight | 0.741 oz (21 g) |
| Package width | 5.71" (145 mm) |
| Package depth | 7.48" (190 mm) |
| Package height | 3.74" (95 mm) |
| AC adapter included | Yes |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Base station | Yes |
| Accessories included in set | 3 sizes gel eartips |
| Quantity | 1 |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Applications supported | Jabra Direct, Jabra SDK, Jabra Xpress |
Data sheet
Specific References
Brand: Jabra
Reference: W128864560
Brand: Bose
Brand: Jabra
Brand: Jabra
Brand: Jabra
Reference: 213726-01, 76U46AA
Brand: HP Poly
Jabra Engage 45 SE, Wireless, Office/Call center, 40 - 16000 Hz, 0.741 oz (21 g), Headset, Black
check_circle
check_circle