Microconnect HDM191950V2.0DOP, 1968.5" (50 m), HDMI Type A (Standard), HDMI Type A (Standard), 4096 x 2160 pixels, 3D, Black
| Cable length | 1968.5" (50 m) |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Product color | Black |
| Connector contacts plating | Gold |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| HDMI version | 2.0 |
| 3D | Yes |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| Dolby technologies | Dolby TrueHD |
| Audio Return Channel (ARC) | Yes |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.2 |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Cable material | Fiber optic |
| Compliance certificates | RoHS |
| Cable diameter | 0.177" (4.5 mm) |
| Weight | 4.14 lbs (1.88 kg) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 11.4" (289 mm) |
| Package depth | 11.2" (284 mm) |
| Package height | 3.07" (78 mm) |
| Package weight | 4.37 lbs (1.98 kg) |
| Quantity | 1 |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Data sheet
Specific References
Reference: HDM19197.5V2.0
Brand: MicroConnect
Reference: HDM1919C2, VMC-15MHD, HTC-100
Brand: MicroConnect
Reference: HU-05, HDM19190.5V2.1
Brand: MicroConnect
Brand: MicroConnect
Reference: HDMI-1033
Brand: MicroConnect
Brand: Aten
Reference: 00122121, AK-330201-030-S
Brand: MicroConnect
Brand: Cisco
Brand: MicroConnect
Reference: HU-10, HDM19191V2.1, 509-13, AK-330124-010-S
Brand: MicroConnect
Brand: MicroConnect
Brand: MicroConnect
Reference: HDMI-1010F-K, HDMI-1010F, HDMI-1010
Brand: MicroConnect
Microconnect HDM191950V2.0DOP, 1968.5" (50 m), HDMI Type A (Standard), HDMI Type A (Standard), 4096 x 2160 pixels, 3D, Black
check_circle
check_circle