| 3D | Yes |
| Bandwidth | 18000 MB/s |
| Cable length | 15 m |
| Cable material | Fiber optic |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | HDMI |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| DisplayPort Content Protection (DPCP) | Yes |
| DisplayPort version | 1.4 |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.2 |
| HDMI version | 2.0 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| RoHS compliance | Yes |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080)/1920 x 1200 (WUXGA)/3840 x 2160 |
| Supported video modes | 1080i/1080p/480p/720p |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand Name | MicroConnect |
| Warranty | 25 |
| Cable diameter | 4.5 mm |
Data sheet
Specific References
Reference: DP-HDMI-0504K
Brand: MicroConnect
Brand: MicroConnect
Brand: MicroConnect
Reference: AK-330300-030-S
Brand: Microconnect
Brand: MicroConnect
Brand: MicroConnect
Reference: HDMI-VGA8, HD2VGAE2, 0B47069, 03X6574, NP031AA
Brand: MicroConnect
Reference: TX175, Q7X-00023, VC980-AT, AK-340404-001-W
Brand: MicroConnect
Reference: DP-HDMI204
Brand: MicroConnect
Reference: DP-3011, DP-3010, DP-HDMI-100
Brand: MicroConnect
check_circle
check_circle