Microconnect DPDVIDA, 5.91" (0.15 m), DisplayPort, DVI-D, Male, Female, Nickel
| Cable length | 5.91" (0.15 m) |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | DVI-D |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Nickel |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.2 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Dual Link DVI | Yes |
| 3D | Yes |
| Cable material | Copper |
| Product color | Black |
| Chipset | ITE6561 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 32 |
| Converter type | Active video converter |
| Compliance certificates | RoHS |
| Cable diameter | 0.217" (5.5 mm) |
| Weight | 1.41 oz (40 g) |
| Package width | 7.8" (198 mm) |
| Package depth | 7.05" (179 mm) |
| Package height | 1.14" (29 mm) |
| Package weight | 1.76 oz (50 g) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Data sheet
Specific References
Reference: DP-VGA7-K, AS615AA, 57Y4393, 57Y4141, F7W97AA, AS615AT, 603250-0
Brand: MicroConnect
Reference: DP-2030-K, DP-2030, 9G43-MC-BK
Brand: MicroConnect
Reference: DP-DVI102, DP-DVI100
Brand: MicroConnect
Microconnect DPDVIDA, 5.91" (0.15 m), DisplayPort, DVI-D, Male, Female, Nickel
check_circle
check_circle