| Cable length | 39.4" (1 m) |
| Connector 1 | USB Type-C |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Power source | USB |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Data transfer rate | 32.4 Gbit/s |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| Bend radius (min) | 1" (2.55 cm) |
| Cable material | Copper |
| Product color | Black |
| Nominal attenuation | 0.1MHz-6MHz |
| Attenuation (max) | 6MHz |
| Chipset | VL100 |
| Jacket material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Connector housing material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Contact material | Copper |
| AWG wire size | 34 |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 80 °C |
| Compliance certificates | CE, REACH, RoHS |
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Data sheet
Specific References
Reference: USBC-DP200
Brand: MicroConnect
Reference: DP-VGA7-K, AS615AA, 57Y4393, 57Y4141, F7W97AA, AS615AT, 603250-0
Brand: MicroConnect
Reference: 834361
Brand: Fujitsu
Reference: 481409-001, FH973AA, 99000498
Brand: HP
Reference: DP-2030-K, DP-2030, 9G43-MC-BK
Brand: MicroConnect
Reference: DP-DVI15, DP-DVI14-K, DP-DVI14, DP2DVI, DP2DVI2
Brand: Microconnect
Lindy 43341, 39.4" (1 m), USB Type-C, DisplayPort, Male, Male, Straight
check_circle
check_circle