Reference: 110900
Brand: Brady
3M BP140W9E, 14", 16:9, Laptop, Frameless display privacy filter, Glossy / Matt, Anti-glare
| Maximum screen size | 14" |
| Suitable for | Laptop |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Screen size HxW | 12.5 x 7.17" (318 x 182 mm) |
| Display diagonal (metric) | 14" (35.5 cm) |
| Reversibility | Matte-to-Glossy |
| Display filter features | Anti-glare |
| Display types supported | LCD/CRT |
| Aspect ratio | 16:9 |
| Protection features | Dust resistant, Scratch resistant |
| Limits viewing angle | 60° |
| Easy to clean | Yes |
| Light transmission | 85% |
| Surface finish | Glossy / Matt |
| Screen format | Standard |
| Country of origin | United States |
| Easy to apply | Yes |
| Privacy filtering orientation | Landscape |
| Touchscreen compatible | Yes |
| Installation type | Flip attach + Attachment strip |
| Easy to remove | Yes |
| Blue light filter | Yes |
| Width | 12.5" (318 mm) |
| Height | 7.17" (182 mm) |
| Width (imperial) | 12.5" |
| Height (imperial) | 7.1" |
| Weight | 1.09 oz (31 g) |
| Package width | 13" (330 mm) |
| Package depth | 9.49" (241 mm) |
| Package height | 0.157" (4 mm) |
| Package weight | 4.34 oz (123 g) |
| Anti-reflective | Yes |
| Compliance certificates | Trade Agreements Act (TAA) |
| Pallet net height | 48" (121.9 cm) |
| Pallet net length | 48" (121.9 cm) |
| Pallet net width | 42" (106.7 cm) |
| Pallet net weight | 189.6 lbs (86 kg) |
| Pallet width | 42" (106.7 cm) |
| Pallet length | 48" (121.9 cm) |
| Pallet height | 48" (121.9 cm) |
| Pallet weight | 959.9 lbs (435.4 kg) |
| Shipping (inner) case width | 9.92" (25.2 cm) |
| Shipping (inner) case length | 13.4" (34.1 cm) |
| Shipping (inner) case height | 1.18" (3 cm) |
| Shipping (inner) case weight | 26.4 oz (749 g) |
| Shipping (inner) case net weight | 5.43 oz (154 g) |
| Shipping (inner) case GTIN (EAN/UPC) | 50638060338402 |
Data sheet
Specific References
Reference: HP ELITEBOOK 840 G6, HP ELITEBOOK 840 G7, THINKPAD T14S GEN2
Brand: eSTUFF
Reference: PF15.6W9 PF15.6W9B, 99112190
Brand: 3M
Reference: W128781438
Brand: 3M
Reference: W128820007
Brand: 3M
Reference: W128781454
Brand: 3M
Reference: W128781431
Brand: 3M
Reference: LENOVO THINKPAD X1 TABLET 3RD 20KK
Brand: eSTUFF
Reference: 4XJ0L59637, LENOVO THINKPAD X1 YOGA 3RD 20LE
Brand: eSTUFF
Reference: PF15.6W, PF156W, PF15.6W9, PF15.6W9B, PF156W9B
Brand: eSTUFF
Reference: 626445, 626446, 626448, 626449, 98044062127, 98044065757, AST025
Brand: eSTUFF
3M BP140W9E, 14", 16:9, Laptop, Frameless display privacy filter, Glossy / Matt, Anti-glare
check_circle
check_circle