3M PF238W9EM, 23.8", 16:9, Monitor, Frameless display privacy filter, Glossy / Matt, Anti-glare
CHF324.5
Tax included
CHF300.2 Tax excluded
In stock
421 Items
Description
3M PF238W9EM. Maximum screen size: 23.8". Aspect ratio: 16:9. Suitable for: Monitor, Type: Frameless display privacy filter. Surface finish: Glossy / Matt, Protection features: Dust resistant, Scratch resistant, Limits viewing angle: 60°. Weight: 3.56 oz (101 g)
Maximum screen size23.8"
Suitable forMonitor
TypeFrameless display privacy filter
Screen size HxW21.1 x 11.9" (536 x 301 mm)
Display diagonal (metric)23.8" (60.4 cm)
Filter colorBlack
ReversibilityMatte-to-Glossy
Product colorBlack
Display filter featuresAnti-glare
Display types supportedLCD/CRT
Aspect ratio16:9
WidescreenYes
Scratch-resistantYes
Protection featuresDust resistant, Scratch resistant
Limits viewing angle60°
Easy to cleanYes
Surface finishGlossy / Matt
Screen formatStandard
Country of originUnited States
Easy to applyYes
Durable screen protection‎Yes
Privacy filtering orientationLandscape
Touchscreen compatibleNo
Installation typeMagnetic
Easy to removeYes
Fingerprint resistantYes
Blue light filterYes
Width21.1" (536 mm)
Height11.9" (301 mm)
Weight3.56 oz (101 g)
Package width17.6" (446 mm)
Package depth29.8" (757 mm)
Package height0.827" (21 mm)
Package weight3.06 lbs (1.39 kg)
Anti-reflectiveYes
Compliance certificatesTrade Agreements Act (TAA)
Pallet net height51" (129.5 cm)
Pallet net length63.5" (161.3 cm)
Pallet net width43" (109.2 cm)
Pallet net weight39.9 lbs (18.1 kg)
Pallet width43" (109.2 cm)
Pallet length63.5" (161.3 cm)
Pallet height51" (129.5 cm)
Pallet weight718 lbs (325.7 kg)
Shipping (inner) case width18.1" (45.9 cm)
Shipping (inner) case length30.4" (77.2 cm)
Shipping (inner) case height5.12" (13 cm)
Shipping (inner) case weight16.8 lbs (7.62 kg)
Shipping (inner) case net weight17.7 oz (503 g)
Quantity per shipping (inner) case5 pc(s)
Shipping (inner) case GTIN (EAN/UPC)50076308415025
Product Details
421 Items
New
Data sheet
Type
Product color
Black
Weight
3.56 oz (101 g)
Width
21.1" (536 mm)
Height
11.9" (301 mm)
Country of origin
United States
Package weight
3.06 lbs (1.39 kg)
Package width
17.6" (446 mm)
Package depth
29.8" (757 mm)
Package height
0.827" (21 mm)
Pallet weight
718 lbs (325.7 kg)
Protection features
Pallet width
43" (109.2 cm)
Pallet length
63.5" (161.3 cm)
Pallet height
51" (129.5 cm)
Compliance certificates
Maximum screen size
23.8"
718 lbs (325.7 kg)
180 pc(s)
Native aspect ratio
16:9
Display diagonal (metric)
23.8" (60.4 cm)
Shipping (inner) case width
18.1" (45.9 cm)
Shipping (inner) case length
30.4" (77.2 cm)
Shipping (inner) case height
5.12" (13 cm)
Quantity per shipping (inner) case
5 pc(s)
Suitable for
Monitor
Display filter features
Anti-glare
Filter color
Black
Display types supported
LCD/CRT
Touchscreen compatible
No
Fingerprint resistant
Yes
Limits viewing angle
60°
Screen format
Standard
Privacy filtering orientation
Landscape
Surface finish
Glossy / Matt
Shipping (inner) case net weight
17.7 oz (503 g)
Easy to remove
Yes
Easy to apply
Reversibility
Matte-to-Glossy
Installation type
Magnetic
Blue light filter
Easy to clean
Shipping (inner) case weight
16.8 lbs (7.62 kg)
Scratch-resistant
Widescreen
Anti-reflective
Shipping (inner) case GTIN (EAN/UPC)
Pallet net height
51" (129.5 cm)
Pallet net length
63.5" (161.3 cm)
Pallet net width
43" (109.2 cm)
Pallet net weight
39.9 lbs (18.1 kg)
Screen size HxW
21.1 x 11.9" (536 x 301 mm)