Reference: 110900
Brand: Brady
Kensington HC140A1610E, 14", 16:10, Laptop, Frameless display privacy filter, 2H, Anti-blue, Anti-reflective, Privacy
| Maximum screen size | 14" |
| Suitable for | Laptop |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Display diagonal (metric) | 14" (35.6 cm) |
| Display filter features | Anti-blue, Anti-reflective, Privacy |
| Display types supported | LCD |
| Hardness | 2H |
| Aspect ratio | 16:10 |
| Scratch-resistant | Yes |
| Limits viewing angle | -30 - 30° |
| Light transmission | 40% |
| Screen format | Widescreen |
| Easy to apply | Yes |
| Reduces blue light up to | 28% |
| Blue light filter | Yes |
| Brand compatibility | Universal |
| Package width | 10.4" (265 mm) |
| Package depth | 14.2" (360 mm) |
| Package height | 0.197" (5 mm) |
| Package weight | 7.76 oz (220 g) |
| Special features | High Clarity |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Certification | MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Master (outer) case width | 11" (280 mm) |
| Master (outer) case length | 14.8" (375 mm) |
| Master (outer) case height | 3.23" (82 mm) |
| Master (outer) case weight | 4.41 lbs (2 kg) |
| Quantity per master (outer) case | 10 pc(s) |
Data sheet
Specific References
Brand: Kensington
Brand: Targus
Brand: Targus
Brand: Kensington
Brand: Kensington
Brand: Kensington
Brand: Kensington
Brand: Kensington
Kensington HC140A1610E, 14", 16:10, Laptop, Frameless display privacy filter, 2H, Anti-blue, Anti-reflective, Privacy
check_circle
check_circle