FPMA-C100SILVER
  • FPMA-C100SILVER
FPMA-C100SILVER
Neomounts
Neomounts FPMA-C100SILVER, 26.5 lbs (12 kg), 10", 30", 2.95 x 2.95" (75 x 75 mm), 7.87 x 3.94" (200 x 100 mm), 31.1 - 50.8" (790 - 1290 mm)
CHF123.1
Tax included
CHF113.9 Tax excluded
Delivery in several days
Quantity
Will be ordered for you
Description
The Neomounts ceiling mount, model FPMA-C100SILVER is a tilt- and swivel ceiling mount for flat screens up to 30". This mount is a great choice for space saving placement or when wall mounting and floor placement is not an option.
Neomounts FPMA-C100SILVER has two pivot points and is suitable for screens up to 30" (76 cm). The weight capacity of this product is 12 kg. The ceiling mount is suitable for screens that meetVESA hole pattern 75x75 or 100x100mm. Different hole patterns can be covered using Neomounts VESA adapter plates.
All installation material is included with the product.
Neomounts FPMA-C100SILVER. Maximum weight capacity: 26.5 lbs (12 kg), Minimum screen size: 10", Maximum screen size: 30", Minimum VESA mount: 2.95 x 2.95" (75 x 75 mm), Maximum VESA mount: 7.87 x 3.94" (200 x 100 mm). Height adjustment range: 31.1 - 50.8" (790 - 1290 mm), Tilt angle range: 0 - 180°, Swivel angle: 180°. Product color: Silver
Number of displays supported1
Maximum screen size30"
Mounting typeCeiling
Maximum weight capacity26.5 lbs (12 kg)
Minimum VESA mount2.95 x 2.95" (75 x 75 mm)
Maximum VESA mount7.87 x 3.94" (200 x 100 mm)
Minimum screen size10"
Panel mounting interface75 x 75,100 x 100,100 x 200
Height adjustment typeManual
Height adjustment range31.1 - 50.8" (790 - 1290 mm)
Tilt angle range0 - 180°
SwivelingYes
Swivel angle180°
Angle of rotation360°
AdjustableYes
RotatingYes
Tilt adjustmentYes
Tilt angle180°
Depth adjustment3.54" (9 cm)
Product colorSilver
Housing materialSteel
Depth3.54" (90 mm)
Height50.8" (1290 mm)
Weight9.52 lbs (4.32 kg)
Package width33.8" (858 mm)
Package depth5.98" (152 mm)
Package height7.4" (188 mm)
Package weight9.92 lbs (4.5 kg)
Country of originTaiwan
Master (outer) case net weight32.2 lbs (14.6 kg)
Harmonized System (HS) code7326909890
Quantity per master (outer) case3 pc(s)
Master (outer) case width34.6" (880 mm)
Master (outer) case length19.5" (495 mm)
Master (outer) case height6.89" (175 mm)
Master (outer) case weight35.7 lbs (16.2 kg)
Product Details
New
Data sheet
Product color
Silver
Weight
9.52 lbs (4.32 kg)
Harmonized System (HS) code
Height
50.8" (1290 mm)
Country of origin
Taiwan
Depth
3.54" (90 mm)
Package weight
9.92 lbs (4.5 kg)
Maximum weight capacity
26.5 lbs (12 kg)
Height adjustment
31.1 - 50.8" (790 - 1290 mm)
Master (outer) case width
34.6" (880 mm)
Master (outer) case length
19.5" (495 mm)
Master (outer) case height
6.89" (175 mm)
Master (outer) case weight
35.7 lbs (16.2 kg)
Quantity per master (outer) case
3 pc(s)
3 pc(s)
Package width
33.8" (858 mm)
Package depth
5.98" (152 mm)
Package height
7.4" (188 mm)
Number of displays supported
1
Housing material
Steel
Maximum screen size
30"
42 pc(s)
Mounting type
Ceiling
Tilt angle range
0 - 180°
Tilt adjustment
Yes
Minimum screen size
10"
Adjustable
Yes
Minimum VESA mount
2.95 x 2.95" (75 x 75 mm)
Maximum VESA mount
7.87 x 3.94" (200 x 100 mm)
Panel mounting interface
75 x 75,100 x 100,100 x 200
Height adjustment type
Manual
Swivel angle
180°
Angle of rotation
360°
Swiveling
Master (outer) case net weight
32.2 lbs (14.6 kg)
Rotating
Tilt angle
180°
Depth adjustment
3.54" (9 cm)