| Display diagonal | 23.8" |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LED |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD |
| Panel type | IPS |
| Response time | 5 ms |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1300:1 |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| Display number of colors | 16.7 million colors |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Anti-glare screen | Yes |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel density | 93 ppi |
| Colour gamut standard | sRGB |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync | No |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Smart modes | ePaper |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Market positioning | Home |
| Product color | Black |
| Detachable stand | Yes |
| Feet color | Black |
| Built-in USB hub | No |
| HDMI | Yes |
| Headphone out | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4 |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | No |
| Height adjustment | No |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Wall mountable | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Czech, Arabic, German, Hungarian, Dutch, Swedish, English, Spanish, Italian, Polish, Japanese, Portuguese, Romanian, Korean, Russian, Simplified Chinese, French, Traditional Chinese |
| Number of OSD languages | 18 |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 16 kWh |
| Power consumption (typical) | 17 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (max) | 22 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width (with stand) | 21.3" (542 mm) |
| Depth (with stand) | 7.17" (182 mm) |
| Height (with stand) | 16.4" (416 mm) |
| Weight (with stand) | 6.75 lbs (3.06 kg) |
| Width (without stand) | 21.3" (542 mm) |
| Depth (without stand) | 1.89" (48 mm) |
| Height (without stand) | 12.5" (318 mm) |
| Weight (without stand) | 5.89 lbs (2.67 kg) |
| Stand included | Yes |
| Quick start guide | Yes |
Data sheet
Specific References
Reference: VS19535
Brand: ViewSonic
Brand: ViewSonic
Reference: W128825491
Brand: BenQ
Reference: W128443363
Brand: BenQ
Reference: W129019350
Brand: BenQ
Reference: W128443168
Brand: BenQ
BenQ GW2491, 23.8", 1920 x 1080 pixels, Full HD, LED, 5 ms, Black
check_circle
check_circle