| Colour name | Eclipse black |
| Front bezel colour | Black |
| Product colour | Black |
| Anti-glare screen | Yes |
| Backlight type | W-LED |
| Colour depth | 8 bit |
| Colour gamut | 99 % |
| Contrast ratio (dynamic) | 3000000:1 |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Display diagonal | 23.8 " |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | LCD |
| HD type | Full HD |
| LED backlight | Yes |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | IPS |
| Pixel density | 93 ppi |
| Pixel pitch | 0.2745 x 0.2745 mm |
| Response time | 6 ms |
| Response time (fast) | 4 ms |
| Screen shape | Flat |
| sRGB coverage (typical) | 99 % |
| Touchscreen | No |
| Viewable size, horizontal | 53.5 cm |
| Viewable size, vertical | 31.01 cm |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| Adjustable height (max) | 15.5 cm |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable management | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90 ° |
| Swivel angle range | -45 - 45 ° |
| Swivelling | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 23.5 ° |
| VESA mounting | Yes |
| Built-in camera | No |
| Built-in microphone | No |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 2 W |
| Ethernet LAN | Yes |
| Certification | EU Energy Label (D-class)/Eyesafe Certified 2.0/TCO Certified 10.0/TCO Edge 2.1/TÜV Rheinland Eye Comfort Certification (5-star)/TÜV Rheinland Low Blue Light (Hardware Solution) |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Ethernet LAN data rates | 1000 Mbit/s |
| Video colour modes | BT.709 |
| Cables included | DisplayPort/USB Type-C to USB Type-C |
| Quick start guide | Yes |
| Stand included | Yes |
| AMD FreeSync | No |
| Low Blue Light technology | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Windows operating systems supported | Windows 10/Windows 11 |
| Built-in USB hub | Yes |
| DisplayPort out quantity | 1 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Number of upstream ports | 1 |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery up to | 100 W |
| USB Type-A downstream ports quantity | 3 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Type-C downstream ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 14 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power consumption (max) | 157 W |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 16 W |
| Power supply type | Internal |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR/EPEAT Gold |
| Brand Name | Lenovo |
| Warranty | 1 |
| Bezel width (bottom) | 1.05 cm |
| Bezel width (side) | 2 mm |
| Bezel width (top) | 2 mm |
| Depth (with stand) | 19 cm |
| Depth (without stand) | 4.53 cm |
| Height (with stand) | 50.58 cm |
| Height (without stand) | 31.48 cm |
| Weight (with stand) | 5600 g |
| Weight (without stand) | 3500 g |
| Width (with stand) | 53.98 cm |
| Width (without stand) | 53.98 cm |
Data sheet
Specific References
Reference: W129019404
Brand: Lenovo
Brand: Philips
Reference: W129021882
Brand: Philips
Reference: W127151720
Brand: Philips
Brand: HP
Reference: W128898353
Brand: Samsung
Reference: 0DELL-U2722DE, 834830
Brand: Dell
Reference: W128906851
Brand: HP
check_circle
check_circle