| Type | Battery |
| Brand compatibility | DELL |
| Compatibility | XPS 9550 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 56 Wh |
| Weight | 10.6 oz (300 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 11.6" (294 mm) |
| Package depth | 4.92" (125 mm) |
| Package height | 1.81" (46 mm) |
| Package weight | 10.7 oz (302 g) |
| Harmonized System (HS) code | 84732990 |
Data sheet
Specific References
Reference: FRU5B10W51877
Brand: Lenovo
Reference: HUT140NB, HB4593R1ECW
Brand: CoreParts
Reference: FRU5B11F21942
Brand: Lenovo
Reference: 00HW001, SB10F46438, 00HW000, 4ICP7_52_76
Brand: CoreParts
Reference: 45N1748, 45N1749, 45N1750, 45N1751, 45N1749-RFB, FRU45N1748, FRU
Brand: CoreParts
Reference: A1964, A1989
Brand: CoreParts
Reference: 916366-541, 916809-855, HSTNN-IB7R, HSTNN-UB7F, KN02XL, TPN-W124
Brand: CoreParts
Reference: GXVJ3, HD4J0, K185W, M5Y1K, WKRJ2
Brand: CoreParts
Reference: 01AV430, ASM SB10K97587, FRU 01AV430, SB10K97587, 01AV494, FRU01
Brand: CoreParts
DELL M7R96, Battery, DELL, XPS 9550
check_circle
check_circle