| Type | Battery |
| Brand compatibility | DELL |
| Compatibility | Inspiron 7779/7778 Latitude 3379 Vostro 5568 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 42 Wh |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 9.53" (242 mm) |
| Package depth | 6.42" (163 mm) |
| Package height | 1.1" (28 mm) |
| Package weight | 8.32 oz (236 g) |
Data sheet
Specific References
Reference: AP16M5J
Brand: CoreParts
Reference: 5B10X025945B10X026005B10X026035B
Brand: CoreParts
Reference: 0B200-02070000, C41N1541
Brand: CoreParts
DELL FC92N, Battery, DELL, Inspiron 7779/7778 Latitude 3379 Vostro 5568
check_circle
check_circle