The Turtle Beach® Stealth™ 600 wireless multiplatform gaming headset for Xbox Series X|S & Xbox One, PS5™ & PS4™, Windows PCs, Steam Deck™, and mobile is refreshed and powered up for a third generation of gaming domination. With a history atop the wireless console headset charts, the Stealth™ 600 enters its 3rd generation, but is just getting started. Experience low-latency wireless connectivity on any console & PC, plus built-in Bluetooth® lets you connect directly to mobile devices. Plus, switching between 2.4GHz wireless and Bluetooth® connections is made easy using the QuickSwitch button located conveniently on the headset. Be unstoppable with a best-in-class, 80-hour battery life featuring quick charge so you can get back in the game right away.
Completely redesigned for the third generation of the Stealth 600, the all-new uni-directional, flip-to-mute microphone features A.I. noise reduction to ensure ultra-clear mic quality with the quietest background possible. Using the Swarm™ II desktop software for PC, or mobile app for iOS & Android devices, you can adjust noise gate, sensitivity, monitoring levels, and choose from four different mic presets, or even make your own with a custom 10-band microphone EQ. Clear comms are nothing if you can’t hear every vital game detail, so the Stealth™ 600 is packed with the legendary 50mm Nanoclear™ drivers for precise, immersive spatial audio quality. And with the Swarm™ II app, you can cycle through four audio EQ presets, create up to five custom presets with a 10-band EQ, adjust game & chat volume mix, plus activate, or adjust Turtle Beach® exclusive Superhuman Hearing® sound setting.
Play for hours in total comfort with a pressure-relieving, ultra-comfortable design. Memory foam ear cushions wrapped in athletic-weave fabric keep your ears cool and cozy over extended game sessions. Plus, the cushions feature ProSpecs™ glasses relief technology, so whether you wear gaming or prescription glasses, you’ll enjoy the same great comfort. For added customization, you can remap the secondary wheel & mode button on the headset to distinct functions to better suit your gameplay. And the Stealth 600 is built for long-lasting, comfortable use with an adjustable, lay-flat design.
- Multiplatform Wireless and Bluetooth - Experience low-latency multiplatform freedom with 2.4GHz wireless and Bluetooth 5.2 on Xbox, PlayStation, PC, Steam Deck and mobile devices
- QuickSwitch Technology - Easily switch between 2.4GHz wireless and Bluetooth connections by simply pressing the built-in QuickSwitch button
- A.I.-Based Mic Noise Reduction - Completely redesigned for the third generation of Stealth 600, the uni-directional, flip-to-mute microphone features A.I. noise reduction for the quietest background possible
- Anywhere Audio Customization - Connect to the Swarm II companion app for PC and mobile to access a 10-band audio EQ, microphone EQ adjustments, and get the latest firmware
- Remappable Wheel and Mode Button - Customize your headset with a remappable wheel and mode button that can be assigned to distinct functions based on your gaming style using the Turtle Beach Swarm II app
Specifications
Battery
| Battery operated | Yes |
| Charging source | USB |
| Continuous audio playback time | 80 h |
| Fast charging | Yes |
Headphones
| Driver unit | 5 cm |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Noise canceling | Yes |
Microphone
| Folding microphone | Yes |
| Microphone direction type | Unidirectional |
| Microphone mute | Yes |
| Microphone type | Boom |
Other features
Packaging content
| AC adapter included | No |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Ear pad material | Memory foam |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Receiver included | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
Packaging data
Performance
| Adjustable headband | Yes |
| Cable length | 0.7 m |
| Control type | Buttons/Rotary |
| Control unit type | On-ear control unit |
| Device compatibility | PlayStation5, PlayStation4 |
| Headset type | Binaural |
| Product colour | Purple |
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Gaming |
| Volume control | Rotary |
| Wearing style | Head-band |
Ports & interfaces
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| Connectivity technology | Wireless |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| RF connectivity | Yes |
| USB connectivity | Yes |
| USB connector | USB Type-C |
Vendor information
| Brand Name | Turtle Beach |
| Warranty | 1 |